Balya - Bigadiç ve Diğer İlçelerdeki KaplıcalarKonumu:
Balya yerleşim merkezinin 25 km kuzeydoğusunda, Balıkesir-Merkez-Şamlı yerleşim merkezinin 15 km batısında yer almaktadır. Rakım 325 metredir.

Sıcaklık: Kaynakların sıcaklığı 51-60 ºC arasında değişmektedir.

ulasim
Tedavi ettiği hastalıklar:
Kaplıca suyu hekim kontrolünde banyo uygulamaları şeklinde inflamatuar (iltihaplı) romatizmal hastalıkların tedavisinin kritik dönemlerinde, kronik bel ve sırt ağrısı, asteoartrit gibi naninflamatuvar hastalıkların tedavisinde ve kireçlenmelerde, miyazit (kas, iltihap ve sıkışmalarında, kulunçlarda) tendon, iltihap ve ağrılarında, travmalarda, yumuşak doku iltihaplarının tefavisinde, ortopedik operasyonlarda, eklem açma hareketlerinde, kronik dönemlerde seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, beyin felci gibi hastalıkların tedavisinde, genel stres bozukluklarında, bazı cilt hastalıklarında, spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilmektedir. Ilıcalı’daki kaplıcalarda 4 kapalı termal havuz ile kum havuzları bulunmaktadır.


Konaklama İmkanları


Balya Aytaç Termal Otel
Bursa Yolu 29.Km Ilıca Mahallesi,
Balya / BALIKESİR / TÜRKİYE
Tel : (0 266) 496 54 86 Faks:(0 266) 496 51 23
Mail : info@aytactermal.com
aytactermal@gmail.com


Bigadiç - Hisarköy Kaplıcaları


Konumu:

Termal saha Bigadiç İlçe merkezine 17 km mesafede Hisarköy yerleşim merkezinin içindedir. Balıkesir Bigadiç – Hisarköy Termal Turizm Merkezi 6800 hektar alana sahiptir. 16.12.2006 tarihli ve 26378 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 04.12.2006 tarih ve 2006/11354 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir.

Termal merkez sahası içinde Balıkesir İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Hisarköy Kaplıcaları Tesisi halen kapalı durumdadır.

Sıcaklık: 85-92◦C

ulasim

Kaplıcada Tedavi Olunan Hastalıklar:
Kaynak suları; fluorürlü sodyum ve bikarbonat içeren bileşime sahiptir.

Banyo kürü olarak; Kadın hastalıkları başta olmak üzere, romatizmal hastalıklar ,kronik bel ağrısı,inme ,nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.

İnhalasyon kullanımda; astım, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür.

İçme suyu olarak; beslenme ve hamilelikte florür eksikliğinin giderilmesinde, çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.


Konaklama İmkanları

İl Özel İdaresi’ne ait olan ve 30 Mart 2014 sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devrolunan kaplıca tesisi halen kapalıdır. Ancak Bigadiç İlçe merkezinde faaliyet gösteren bir özel tesis bulunmaktadır.


Hera Termal Tesisleri

Cevizli Mevkii Çay Kenarı Bigadiç BALIKESİR
Tel : 266 626 12 00
Fax : 266 626 12 30
http://www.heratermal.com.tr/
info@heratermal.com.tr


Dursunbey Aşağımusalar Ilıcası

Dursunbey’in Aşağımusalar Köyü ‘ne 5 km uzaklıkta, Alaçam Dağları doğa güzelliğinin içindedir. 29 ºC ‘lik ısısı vardır. Çevrede cilt hastalıklarına iyi geldiği için ‘güzellik suyu’ olarak da bilinir.


İvrindi Büyükyenice ve Gümeli Ilıcaları

İvrindi Korucu mahallesie 4 km uzaklıktadır. 34 - 40 ⁰C ısısı olan ve araştırılması gereken kaplıcalardan biridir.


Ayvalık Türközü Ilıcası

Ayvalık merkeze 15 km. uzaklıkta, Türközü Mahallesindedir. Sıcaklığı 31⁰C olan ılıca suyunun romatizmal hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Araştırılması gereken kaplıcalardan biridir.