TURIZM

Balıkesir, Marmara ve Ege denizlerine kıyısı olan, Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran doğal, arkeolojik, tarihi ve kültürel güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir.Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros’un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir.

 

18 mavi bayraklı plaj,  291 km uzunluğunda kıyı şeridinde yer alan  Edremit, Ayvalık, Gömeç, Burhaniye, Güre, Akçay ve Erdek gibi sahil turizmi aşısından önemli merkezler,  Yat, dalış, sörf ve sağlık turizminde sunduğu büyük potansiyel,  Kaz Dağları ve Manyas Kuş Cenneti gibi turizm potansiyeli olan ulusal parklar Balıkesir’i turizm cenneti yapan başlıca değerlerdir.
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Balıkesir’de 79’u Turizm İşletme Belgeli, 518’i Belediye Belgeli olmak üzere toplamda 597 tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde toplam oda sayısı 15.319 ve toplam yatak sayısı ise 34.870 adettir. Söz konusu turizm tesislerinde yapılan gecelik konaklama sayıları aşağıdaki tabloda sunulmuştur.Balıkesir ve ilçeleri, termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından ülkemizin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer almaktadır. Genel anlamda Balıkesir termal kaynakları; doğal çıkışlı, suyu bol ve verimlidir; eriyik ve mineral değerleri yüksek, kükürt radon ve tuz bakımından zengindir; sıcaklık değerleri bakımından farklı nitelik gösteren kaplıcalarımızın bir kısmı banyo tedavisine bir kısmı da içme kürlerine elverişlidir; çevresindeki yeşil doku özelliği ile dağlık ve ormanlık alanlarda av ve eko turizmine de elverişlidir. Bu özellikleri ile Balıkesir bölgesindeki termal sularımız, çok geniş bir tedavi alanı yaratmaktadır. Bölgemizin uygun iklim koşulları ile de uzun bir kür mevsimi olanağı sunmaktadır.

 

Balıkesir’de termal turizm merkezi olarak ilan edilmiş 73.680 hektar genişliğinde 9 ayrı bölge bulunmaktadır. Balıkesir’de 8 Turizm Merkezi bulunmaktadır. Ayrıca Balıkesir’de Erdek-Marmara yöresinde 1 adet (KTKGB) Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi bulunmaktadır.

 

Tarihi ve kültürel değerleri bakımdan zengin bir mirasa sahip olmasının yanı sıra konumu ve doğası ile önemli bir turizm merkezi olma özelliği taşımaktadır. Bölge, turizm çeşitliliği ile birlikte alternatif turizm türlerinde de önemli bir potansiyele sahiptir.

 

Bölgede öne çıkan bir diğer kültürel öğe ise el sanatlarıdır. Balıkesir’in Bigadiç, Sındırgı ve Kepsut ilçeleri halı dokumacılığında; Gönen ilçesi ise iğne oyacılığında tanınmış merkezler arasındadır. Sındırgı ve Bigadiç’in köylerinde dokunan, kök boyayla boyanan ve özgün motifleri ile öne çıkan Yağcıbedir halıları dünyaca ünlüdür.

 

Bölgenin kültürel dokusunun korunması, kültürel varlıklarının etkili tanıtılması, üretilen ürünlerin farklı teknikler aracılığıyla sunulması ve katma değeri yüksek turistik değer haline dönüştürülmesi kırsal alanlarda turizmin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bölgedeki önemli organizasyonlardan biri olan ve 1911’de ‘cihan şampiyonu’ unvanını kazanan Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın adına düzenlenen Kurtdereli Güreşleri de her yıl Balıkesir’de gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra Geleneksel Kazdağı Şenlikleri, Kepsut Şeftali Festivali, 6 Eylül Balıkesir’in Kurtuluşu Etkinlikleri, Ayvalık Kültür Sanat Günleri, Ayvalık Zeytin Hasat Günleri, Burhaniye Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Altınoluk Antandros Yaşama Saygı Kültür ve Sanat Festivali, Gönen Oya Festivali, Susurluk Rahvan At Yarışları Festivali ve Yağcıbedir Halı Festivali de Bölgede düzenlenen festival ve şenlikler olarak turizme hareket kazandırmaktadır.