BURHANIYE

BURHANIYE

Antik Çağ’ın adalet, barış, sağlık ve buluşma merkezi olan Burhaniye, ’Zeytin Rivierası’ olarak anılan Edremit Körfezi’nin şirin bir yerleşim merkezidir.Kaymakamlık : 0266 422 1021
Burhaniye Belediye Bşk. : 0266 412 6450
Turizm Danışma Bürosu : 0266 416 3500
Otogar Müdürlüğ: : 0266 412 6457
Körfez Havaalanı : 0266 376 1336
Devlet Hastanesi : 0266 412 6999
Ambulans : 112
İtfaiye : 110
Polis : 155

Batıda Ege Denizi, kuzeyde Edremit, güneyde Gömeç ve Ayvalık, güneydoğuda da Bergama ile komşu olan ilçe, kuzeyinde yer alan Kaz Dağları ile doğu ve güney doğusunda yer alan Madra Dağı arasındaki verimli topraklardan oluşan ova üstünde kurulmuştur.

Denizden ortalama yüksekliği 10 metre olan ilçenin Ege Denizi’ne 17 kilometre uzunluğunda kıyı bandı vardır. Bu kıyı bandında kilometrelerce uzunluğunda ince ve temiz kumlu doğal plajlar yer almaktadır.Balıkesir -İzmir -Çanakkale  yol ayrımı üzerinde bulunması, hem ulaşımı kolaylaştırmakta hem de ilçenin turistik önemini artırmaktadır.

Altınoluk’la birlikte Burhaniye-Ören, dünyanın en yoğun oksijenine sahiptir ve “oksijen çadırı" olarak adlandırılmaktadır.

Burhaniye kumsalının ışıl ışıl parlamasından dolayı mitolojide “Işık Sahili" olarak geçer. Hatta Tanrıça Hera’nın, İda Dağları’ndan gelip, bu ışıl ışıl kumsalda güzelliğine güzellik kattığı rivayet edilir.

Burhaniye’nin Geçmişine Yolculuk
Bilinen ilk yerleşim yeri bugünkİskele mevkisi yakınlarında Anahor veya Pidasus adlarıyla anılan şehir ile başlar. M.Ö. 1443 yılında, ilk kez Mysia bölgesi halkı tarafından inşa edilmiş olan kent, Antik Çağ’da Adramytteion’a bağlı olarak kalmış ve tarih boyunca Adramytteeion ile birlikte anılmıştır.

Adramytteion adı Lidya Kralı Krezüs’ün  kardeşi  Adramys’ten kaynaklanır. Adramys, savaşlarda harap olan kenti yeniden inşa ettirmiş ve kendi adını vermiştir.

Tarih kitapları Edremit Körfezi’nin çok eski çağlardaki en önemli yerleşim yerinin Eski Edremit diye bilinen, bugünkÖren İskelesi yanında bulunan Karataş Mevkisi’nden itibaren  8 kilometrelik bir daireyi kapsayan Adramytteion olduğunu yazar. Tarihçiler Adramytteion’un  civarında Troya, Pergamon ve Taip gibi ünlşehirlerin bulunduğunu, o devirde bölgedeki tek Anayasa Mahkemesi’nin Adramytteion’da  olduğunu ve kentin “Hukuk Merkezi" olarak anıldığını belirtirler.

Romalıların istila devrinde Edremit ile birlikte Roma İmparatorluğu topraklarına katılmış olan kent, bu devirde kültürel bakımdan çok önemli bir yerde bulunmaktaydı.

Daha sonraları Bizans İmparatorluğu egemenliğine giren şehir bu dönemde önemini giderek kaybetmiş ve bu topraklar üzerinde sık yaşanan savaşlardan dolayı günümüze çok az sayıda tarihi eser kalmıştır.

Selçuklu İmparatorluğu’nun  yükselme devrinde  bu  imparatorluğun  egemenliğine giren kente, Selçuklu İmparatoru Kılıç Aslan tarafından Sınır Komutanı olarak  Taylı Baba gönderilmiş; Taylı Baba bölgeyi Bizanslılardan tamamen temizlemiş ve dağınık halde yaşayan halkı bugünkü Taylıeli Köy’nün olduğu yerde toplayarak burayı kendine merkez yapmıştır. Ancak bölgenin dağlık ve genişlemeye elverişsiz olması yüzünden Taylıeli halkını daha sonra bugünkMemiş  Mahallesi’nin olduğu düzlüğe taşımıştır.

Selçuklular’ın dağılması ile Karesioğulları’nın eline geçen kent, 1323 yılında da Osmanlı İmparatorluğu’na bağlanmıştır.  1484 yılında ise bugünkKızıklı Mahallesi’ne doğru uzanan Su Kemeri’ne atfen Kemer adını almıştır.

1866 yılına kadar Edremit’e bağlı bir Bucak olan kent, 1867 yılında bağımsız İlçe olmuştur.
19. yüzyılda  Sultan Abdülhamit zamanında oğlu Burhanettin’in adına  atfen ilçenin adı Burhaniye olarak  değiştirilmiştir.

Milli Mücadele döneminde tüm Ege Bölgesi ile birlikte işgale uğrayan Burhaniye 8 Eylül 1922’de kurtulmuştur.

Gezilecek Görülecek Yerler
 
Adramytteion Antik Kenti: Eski Edremit olarak bilinen tarihi kent Adramytteion’un yerleşim alanı olan Ören’de  bugün o devirlere ait tarihi kalıntılara pek rastlanamamaktadır. Bunun nedeni de, şehrin tarih boyunca sık sık istilaya uğrayıp savaşmak zorunda kalması ve 1090 yılında tamamen terk edilmesidir.
Ören’in tamamına yakın kısmı ile çevresindeki geniş bir arazinin antik kentin kalıntılarıyla kaplı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bunun üzerine Ören’in belli bir kısmı Sit alanı kapsamına alınmıştır.

 

Kaya Sunakları: Edremit Körfezi’nin güneyindeki Madra dağının eteklerinde, özellikle de Burhaniye ilçesinde yoğun şekilde karşılaşılan  Kaya Sunakları, plan bakımından Antik Çağın tapım yerlerinden farklıdır. Temel antik dini merkezler, tapınak yapılarını barındırırken; Kaya Sunaklarının bulunduğu alanlarda ise, en azından bugüne kalacak kadar sağlam dini yapılara önem verilmemiştir.

Bunun nedeni, Kaya Sunaklarının temsil ettiği dinsel düşünüş tarzının doğayla bütünleşmeyi gerektirmesi ve merkezinde bir Ana Tanrıçanın olduğu bu dinin, Ana Tanrıçayı Kaya Sunağı ile özdeşleştirmesidir.

Kaya Sunakları, Cilalı Taş Devrinden beri var olan tanrılaştırılmış doğa ve bereket inancının en güzel örnekleridir.

Hisarköy Kaya Sunağı, Bahadınlı Köy, Dedekaya, Anatanrıça Kült, Bahadınlı Köyİnkaya Mağarası, Börezli KöyFugla Tepe, Dutluca KöyDeliktaş Kaya Sunağı ve Pelitköy Harmankaya Mağarası bu konuda büyük tarihsel önemi olan yerlerdendir.

Şahinler KöyCami: Yaklaşık 150 yıllık olduğu tahmin edilen Şahinler KöyCamii; Türk-İslam aleminde, içerisinde eski hat örnekleri olmayan, buna karşın köy mezarlığı ve çeşitli doğa ve meyve fresklerinden oluşan süslemeli kubbesiyle çok ayrı özellikte bir camidir. 1993-94 yıllarında Vakıflar Müdürlüğtarafından Kültür Bakanlığı Anıtlar Yüksek Kurulu denetiminde restore ettirilmiştir.

 

Ören: Temiz denizi, plajı ve yemyeşil dinlenme tesisleri ile Ören, ilçe merkezinden denize doğru 4 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Yalnızca tarihi değil aynı zamanda doğal sit alanı olan Ören’deki asırlık palamut ağaçlarının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile “Yeşil Ören" kimliği de güvence altına alınmıştır.

Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı, 2000 yılından beri bu ününAvrupa Çevre Eğitim Vakfı  (Feee)  tarafından verilen ve artık tüm dünyada  “Denize Girilebilirlik Ölçüt" olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiştir.

Pelitköy: İlçenin güneyinde İzmir-Edremit karayolunun 2 kilometre içerisinde yer alan sahil mahallesidir. Çok büyük bir bölümzeytinliklerle kaplıdır. 12 kilometre sahil şeridi, yazlık konutları ve içilebilecek kadar temiz olduğu tespit edilen zeytinyağı ile birçok insanın tercih ettiği yerdir Pelitköy.

Her yıl Ocak-Şubat aylarında yapılan “Pelitköy Zeytin ve Deve Güreşleri Festivali"nin yaklaşık 200 yıl kadar bir geçmişi vardır. Müsabakalara yüzün üzerinde deve katılmaktadır. Festival kapsamında halk konserleri ile deveciler gecesi görülmeye değerdir.

Bizim Köy Müzesi (Hareketli ve Sesli Etnografya Galerisi)
Nurdaş YILMAZ  tarafından  Burhaniye ilçesinde Öğretmenler Mahallesi yakınındaki E-87 Karayolu üzerinde 300 metrekare kapalı alana kurulan müzede sergilenen hareketli unsurlar ve figürler marifetleriyle ziyaretçilerini etkilemektedir.Anadolu kültürve yaşantısının nostaljik unsurlarının birebir boyuttaki sesli ve hareketli mankenlerle canlandırıldığı bir etnografya galerisidir.

Anadolu’da köy odasından tutun el hızarı, bileyici, su ile çalışan un değirmeni ve hayvan sağımına varıncaya kadar çeşitli kültürel unsurların canlandırıldığı Bizimköy, Türkiye’nin “İlk Sesli ve Hareketli Etnografya Galerisi" olma özelliğini de taşıyor.

Telefon: 0266 412 0052

Nasıl Gidilir?
İlçe Balıkesir’e 93, İstanbul’a 486, İzmir’e 175, Ayvalık’a 34 ve Bergama’ya 82 kilometre mesafededir.

Balıkesir -İzmir -Çanakkale yol ayrımı üzerinde bulunan Burhaniye’den, bu üç ile günün her saatinde otobüs bulunabilmektedir. Ayrıca  Bursa, Ankara ve İstanbul  gibi büyük illerden de her gün sabahtan gece yarısına kadar çeşitli saatlerde otobüs vardır.

İlçe girişinde kurulan ve üç yıldır hizmet vermekte olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ilçeye ulaşımda çok önemli bir olanak sağlamaktadır

Yapmadan Dönmeyin!
-Ören’de denize girmeden,
-Güneşin batışını seyretmeden,
-Kaya Sunakları’nı görmeden,
-Bizim Köy Müzesi’ni görmeden,
-Zeytinlerinden tatmadan dönmeyin.

 

Günübirlik Turlar

Kazdağı Jeep Safari Turu (Şelaleler Turu)
Kazdağı Jeep Safari Turu (Sarıkız Zirve)

Kaz Dağları Jeep Safari Turu ( Şahindere Kanyonu )
Kazdağı Jeep Safari Turu ( Kirse Alanı )
Assos - Behramkale Turu

Ayvalık Kara Ve Tekne Turu
 Bergama Turu
Bozcaada Turu
 Çanakkale Şehitlikler Turu Çeşme Turu
Efes Kuşadası Turu

Foça Turu Midilli Turu
Özel Yat Turu

(Yukarıda yer alan programlar ilçedeki Turizm Seyahat Acentaları tarafından düzenlenmektedir.)

Festival - Şenlik ve Önemli Günler

Etkinlik Adı

Tarih İletişim

Uluslararası Zeytinyağı Festivali

Ocak Ayının 3. Haftası

Tel: 0266 412 6450

Turizm Kültür ve Sanat Festivali

Haziran Ayının Son Haftası

Tel: 0266 412 6450

Atatürk’ün Burhaniye’ye Gelişi

13 Nisan

Tel: 0266 412 6450

Kabotaj Bayramı

1 Temmuz

Tel: 0266 412 6450

Yağlı Pehlivan Güreşleri

25 Mayıs

Tel: 0266 412 6450

Burhaniye’nin Kurtuluşu

8 Eylül

Tel: 0266 412 6450

 
Restoran ve Kafeler

Tesis Adı Adres İletişim

Orient Restaurant

Ören Mh. Altınyol Cad. BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0266 416 3445

Artemis Restaurant

Ören Mh. Siteler Yanı BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0266 416 3776

İdehan Restaurant

Ören Mah. Siteler Bulvarı sur cd No:17 BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0266 416 3030

Küçük Ev Restaurant

İskele Mah. Kordonboyu Cad. No:171 BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0266 416 2405

100. Yıl Restaurant

Ören Mahallesi BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

 

Altınkum Restaurant

Ören Mah. Altınyol Cad BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0266 416 3732

Hasır Kafe

İskele Mahallesi Kordon Boyu BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

 

Melisa Kafe

Ören Mahallesi Çarşı cad. BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

 

Vidinli Kafe

İskele Mahallesi Kordon boyu BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

 

Fabrika Kafe

Ören Mahallesi BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

 

Çapari Kafe

Ören Mahallesi BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0543 505 0011

Altay Kafe

Ören Meydanı BURHANİYE / BALIKESİR/TÜRKİYE

0532 385 2810

 
Araç Kiralama

Tesis Adı Adres İletişim

Aysel Otomotiv Rent a Car

Ören Yolu Tansaş Yanı BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

0266 412 1990

Deveciler Rent a Car

Burhaniye Otogarı BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

0266 412 0605

Zefira Rent a Car

Hürriyet Meydanı No: 11 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

0266 412 5205

İstanbul Rent a Car

Ören Mahallesi BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

0532 112 9009

 
İşletme Belgeli Konaklama Tesisleri

Tesis Adı Sınıfı Adres Oda Sayısı Yatak Sayısı İletişim

Teomida Otel

3 Yıldızlı Otel

İSKELE MAH. 639.SOKAK NO:4 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

10

20

Tel: 0266 426 1161 FAKS:  0266 426 1191              

İdahan Otel

3 Yıldızlı Otel

Ören Mh. Siteler Blv. Sur Cd. No:17 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

26

52

Tel: 0 266 416 30 30 Fax: 0 266 416 46 52

Artemis Ören Tatil Köyü

4 Yıldızlı Tatil Köyü

Ören BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

113

229

Tel: 0266 416 3776 Fax: 0266 416 3226                           

Clup Orient Tatil Köyü

4 Yıldızlı Tatil Köyü

İğdeburnu Mevkii Geriş Mh. ÖREN/BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

60

136

Tel: 0266 416 3445 Fax:   0266 416 4029                          

Altın Kamp

ÖKT

Ören Mahallesi Altınyol BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

18

39

 

 
 
Seyahat Acentaları

Tesis Adı Sınıfı Adres Oda Sayısı Yatak Sayısı

Burhaniye Tur Sey. Ac.

A

Merkez

Kocacamii Mh. Hürriyet Cd. No:15 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: 0266 412 54 43
Fax: 0266 412 54 43

Cep Tur  Turizm Seyahat Acentası

A

Merkez

Mahkeme Mh. Cumhuriyet Meydanı Anıt Apt. No:19/6 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: 0266 412 8494 Fax: 0266 244 4994                           

ER-Mu-Ya Turizm Seyahat Acentası

A

Merkez

Geriş Mah. E-87 Karayolu Üzeri Küme Evleri No:1/1  BURHANİYE/ BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: 0266 412 9222  Fax:  0266 412 9223             

Genius Tours Seyahat Acentası

A

Merkez

İğdeburnu Mevkii Clup Orient Ören Mh. BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: 0266 416 3445 Fax: 0266 416 4026                           

Zefira Turizm Seyahat Acentası

A

Merkez

Mahkeme Mh. Hürriyet Cd. No:30 Kat:3 BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: 0266 412 6066 Fax: 0266 412 0359                     

Pi-Tur Turizm Sey.Ac.

A

Şube

Mahkeme Mh. Saip Hoca Blv. Türkekul Apt. No: 57/A BURHANİYE / BALIKESİR
TÜRKİYE

Tel: (266) 4221144 Fax: (266) 4221125Kaymakamlık : 0266 422 1021
Burhaniye Belediye Bşk. : 0266 412 6450
Turizm Danışma Bürosu : 0266 416 3500
Otogar Müdürlüğ: : 0266 412 6457
Körfez Havaalanı : 0266 376 1336
Devlet Hastanesi : 0266 412 6999
Ambulans : 112
İtfaiye : 110
Polis : 155