BIGADIÇ

BIGADIÇ

Eski Balıkesir-İzmir yolu üzerinde Balıkesir’e 38 km. Mesafede olan Bigadiç tarihi olarak MİSYA bölgesinin önemli askeri geçit noktalarından birini teşkil etmektedir.Bilhassa Karesi Beyliği ve Osmanlılar zamanında imar görmüş olup, önemli tarihi eserler günümüze kadar gelebilmiştir.
Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en geniş bor rezervlerine sahiptir. Ayrıca Bigadiç ‘in köylerinde selenyum ve sülfür içeren doğal termal su rezervleri bulunmaktadır.

Gezilecek Görülecek Yerler

Kasımpaşa Camii
1549’da Kanuni Sultan Süleyman’ın vezirlerinden Cezerizade Kasım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tamamen kesme taşlarla yapılan cami birkaç defa tamir olmuşsa da minaresi orjinal hali ile günümüze gelmiştir. Yapıldığı dönemin tüm mimari özelliklerini yansıtan Kasım Paşa Camii’nin duvarlarında 1901 tarihli levhalarda hat sanatının değişik örnekleri mevcuttur.


Bigadiç Müze ve Kültür Evi
Müzede; "Kuvay-i Milliye Hareketi" içinde özel yeri olan Balıkesir’in Bigadiç ayağına ilişkin Kuvay-i Milliye Bölümü", Arkeoloji Bölümünde; İlçe merkezine 18 km. Uzaklıkta bulunan Ancyra antik yerleşimine ait kalıntılar; Etnografya Bölümünde; son 200-300 yıllık zaman kesitinde günlük yaşama dair öğeler bulunmaktadır.

Termal Turizm Merkezi Hisarköy Kaplıcaları
Konumu: Bigadiç İlçesi; Hisarköy Köyü Termal sahası Bigadiç ilçe Merkezine 17 km. mesafededir. Hisarköy’ ün içinde bulunan tonozlu köprü ve tünteller, postamentler, tiyatro ve yazılar buranın Roma devrinde önemli bir kaplıca olduğuna işaret etmektedir.
Sıcaklık: 45-110 °C

Kaplıcalarda Tedavi Olunan Hastalıklar
Banyo Kürlerinde kullanım; Romatizmal hastalıklar, (romatoid artrit, ankilozan spondilit gibi), yumuşak doku romatizmaları, kronik bel ağrısı, inme, nevraljiler, ortopedik ameliyat ve kırıklar sonrası dönem, metasilikat asit içeriğine bağlı olarak banyo uygulamalarında cilt üzerinde de olumlu etkiler göstermektedir.

İnhalasyon olarak kullanımında; Sodyum bikarbonat içeriğine bağlı olarak solunum sistemini ilgilendiren bazı hastalıklarda örneğin, astım bronşiyal, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları gibi durumlarda ekspektoran ve spazmolitik etkileri nedeniyle kullanımı mümkündür. İçme suyu olarak kullanımında beslenmede hamilelikte ve florür eksikliğinin ve çocuklar ve gençlerde diş çürüklerinin önlenmesinde iyi geldiği bilinmektedir.

Dağ Turizmi
İlçede bulunan Alaçam Dağı ve Ulus Dağı özellikle dağ turizminin yapılabileceği yerlerdendir. Yürüyüş sırasında tepelerde antik döneme ait tapınak kalıntılarına rastlamak mümkündür.

 

Av Turizmi
Kara avcılığında ilçe yüksek bir potansiyel teşkil etmekte olup, avlanan hayvanların başında tavşan ve yaban domuzu vb. hayvanlar gelmektedir.