AYVALIK

AYVALIK

Zeytin ve çam ormanların denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, adeta bir açıkhava müzesini andıran mimari yapıları ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir Ayvalık.Tarihçe
Tarihte Cisthna, Taliani ve Kydonia olarak adlandırılmış çok eski bir yerleşim merkezi olan Ayvalık’a ilk yerleşenler, Misyalılar’dır. Yunan adalarından göçen milletler, Edremit  Körfezi’ndeki adalarda koloniler kurmuşlardır. Ayvalık ve çevresi İ.Ö. 330–30 yılları arasında Makedonyalıların, M.Ö. 30-M.S. 395 arası Romalıların, M.S. 395–1453 arasında Bizanslıların hâkimiyetinde kalmış. Ayvalık’ın bilinen tarihi 1623 yılına kadar uzanır. 


Korsanların sürekli saldırısı karşısında civardaki adalarda yaşayanlar önce Kabakum’a, sonra Eğribucak’a yerleşmişler ve korsan saldırıları devam edince bu kez Küçükköy’e, oradan da bir göl görünümündeki Ayvalık’a geçmişler. Fatih’in Midilli’yi almasıyla bölgede korsanlık sona ermiş, deniz güvenliği sağlanmış ve civar adalarda yaşayan halk, Ayvalık ve Cunda adasına yerleşmiş. Daha önceleri balıkçılıkla geçinen halk, sanayi ve deniz ticaretini geliştirerek Ayvalık’ı bir kent haline getirmiştir.Zeytin ve çam ormanların denizle kucaklaştığı, iç içe geçmiş birbirinden güzel koyları, çevresini sarmalayan irili ufaklı 24 adası, adeta bir açıkhava müzesini andıran mimari yapıları ve büyüleyici denizaltı dünyasıyla keşfedilmeyi bekleyen bir turizm cennetidir Ayvalık…


Kent yaşamının koşturmasından uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak ve sessizliğin tınısında ruhunu dinlendirmek ise gönlünüzden geçen Ayvalık’ta aradığınızdan fazlasını bulursunuz.
Türkiye’nin en güzel plajlarından olan Sarımsaklı’da denizin ve güneşin tadını çıkarabilir, gün batımını en güzel haliyle Şeytan Sofrası’nda yaşayabilirsiniz. 


Tarih kokan Cunda (Alibey) Adası’nda dolaşırken bir anda kendinizi Venedik’in labirenti andıran ya da Bizans’ın ihtişamlı sokaklarında bulabilirsiniz. Dalış tutkunuysanız şayet, Ayvalık’ın 60 dalış noktasında, Kızıldeniz’i aratmayan mercan resifleriyle bezenmiş gizemli su altı dünyasını keşfedebilirsiniz.  Kısacası tatil anlayışınız ne olursa olsun Ayvalık, tüm misafirperverliğiyle karşılar sizi. Tek yapmanız gereken, fotoğraf makinenizi alıp yola düşmektir.

İklim 
İlçede Akdeniz iklimi hüküm sürer.Ege Bölgesi’nde yer alması nedeniyle kışları ılık ve yağışlı, yazları sıcak ve kuraktır. Devamlı hafif rüzgarlı günler mevcuttur. Yaz sıcaklığı ortalama 24-34 °C’dir. Kışlar ise ılıktır. Özellikle yazları tüm çevre kavurucu sıcaklıkta iken Ayvalık’ta batıdan esen ve genellikle öğleleri başlayan imbat ilçeyi serinletir. Bazı yazlar da "meltem" rüzgarları eser. Kazdağı yönünden gelen esintinin haftalarca sürdüğü de olur.


Ayvalık’a Nasıl Gidilir?
Ayvalık ulaşım açısından oldukça önemli ve işlek olan 2 ayrı önemli yol üzerindedir. Çanakkale-İzmir arası D–550 ve E–87 karayolları arasındadır. Dolayısıyla hem İzmir gibi bir metropole hem de Çanakkale gibi Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik bir şehirle bağlantısının olması, Ayvalık için bir avantajdır. 


Ayrıca, Bandırma ve Balıkesir arasındaki birinci kademe yol olan ve Balıkesir-Çanakkale’nin yer aldığı NUTS2 bölgesinin sanayi koridoru olarak nitelendirilen bölgeden geçen D–565 yolu ve D–230 karayolu ile de bağlıdır. Bu hat üzerinde olması ile Bandırma ve Balıkesir’e kolay ulaşımının yanı sıra Bursa ile de bağlantı sağlanmaktadır.

Özel Araç ile İstanbul’dan;
Hızlı Feribot ile: Yenikapı - Bandırma (1 saat 45 dak.) — Susurluk - Edremit – Ayvalık (5,5saat)


Tekirdağ üzerinden: İstanbul-Tekirdağ - Eceabat - Çanakkale - Ezine - Ayvacık – Edremit-Ayvalık (489 kilometre) ( Bu güzergahta yollar hem yeni hem de kalabalık değil)


Yalova üzerinden: Yalova - Bursa - Balıkesir - Edremit – Ayvalık (340 kilometre)
Ayvalığa İstanbul’dan ve Ankara’dan belli başlı otobüs firmaları düzenli olarak seferler düzenlemektedirler. Yola Ankara’dan çıkanlar, Eskişehir üzerinden Bursa, Balıkesir’den geçip Ayvalık’a ulaşırlar.

Havayoluyla 
Ayvalık’a en yakın hava ulaşımı, Edremit ilçesinde bulunan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı kullanarak sağlanabilir. Ayvalık’a olan uzaklığı 40 kilometredir. Adnan Menderes Havalimanı ise İzmir ilindedir ve Ayvalık’a uzaklığı 175 kilometredir. Ayrıca Ayvalık’tan İstanbul Haliç’e Deniz Uçağı ile 1 Saat 15 dakikada ulaşmak mümkündür.


İletişim
Tel: 0 850 811 07 32 ( Seabird Deniz Uçakları )