RESMI KURUMLAR

Balıkesir 30 Mart 2014 tarihine kadar il belediyesi statüsündeydi. Yerel yönetim olarak il geneline hizmet veren Balıkesir İl Özel İdaresi, merkezde Balıkesir Belediyesi ve ayrıca 18 İlçe Belediyesi ile belde belediyeleri bulunuyordu.Balıkesir 30 Mart 2014 tarihine kadar il belediyesi statüsündeydi. Yerel yönetim olarak il geneline hizmet veren Balıkesir İl Özel İdaresi, merkezde Balıkesir Belediyesi ve ayrıca 18 İlçe Belediyesi ile belde belediyeleri bulunuyordu.

Ancak, 6360 sayılı Kanunla, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi statüsü kazandı ve il belediyesi 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile birlikte büyükşehir belediyesine dönüştü. Aynı Kanun kapsamında, Merkez’de Altıeylül ve Karesi ilçeleri kuruldu. Diğer 18 ilçe belediyesi sınırları içerisinde bulunan belde belediyeleri de kapatıldı. Halen Balıkesir’in 20 ilçesi bulunuyor.


Balıkesir ili, büyükşehir statüsü kazandığı için köyler mahalle statüsü aldı. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanı il mülki sınırları olarak belirlenirken, Balıkesir İl Özel İdaresi’nin de tüzel kişiliği kaldırıldı.


Balıkesir Valiliği


Türkiye Cumhuriyeti’nin teşkilat şemasına göre; il’de merkezi idarenin yürütme organının başı ve merkezi idarenin ildeki en büyük temsilcisi Validir. Halen Balıkesir 16.09.2014 tarihinde göreve atanan Mustafa Yaman’dır.  

Balıkesir Valiliği, şehir merkezinde Eski Kuyumcular Mahallesinde bulunan Hükümet Konağı’nda faaliyetlerini sürdürmektedir. Aynı binada bazı İl Müdürlükleri de bulunmaktadır.


Balıkesir Valiliği: +90 (266) 245 13 01

http://balikesir.gov.tr

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

2008 yılında, Valiliğe yürüyerek bir kaç dakika uzaklıkta olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde Eski Kuyumcular Mahallesinde Özmerkez olarak bilinen binada faaliyet göstermektedir.

Daha önce İl Özel İdaresi’nin bulunduğu, aynı zamanda çarşı olarak kullanılan Öz Merkez Bİnası; 30 Mart 2014’ten sonra tamamen boşaltılmış ve Büyükşehir Belediyesi’nin kullanımına uygun şekilde yeniden düzenlenerek kullanılmaya başlanmıştır.

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın makamı ile Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu da bu bina içerisinde bulunmaktadır.

Balıkesir Büyükşehir: +90 0266 239 15 10

www.balikesir.bel.tr


Karesi ve Altıeylül Merkez İlçe Belediyeleri


6360 Sayılı Kanun ile il merkezinde kurulan Karesi ve Altıeylül İlçe Belediyeleri, 30 Mart 2014 tarihinden önce Balıkesir Belediyesi’nin faaliyet gösterdiği binada birlikte faaliyet göstermektedir. Balıkesir İzmir yolu üzerinde Milli Kuvvetler Caddesi’nin girişinde bulunan bina Balıkesir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ne 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.


Karesi Belediyesi: www.karesi.bel.tr

Altıeylül Belediyesi: www.altieylül.bel.tr


Balıkesir’deki Kamu Kurum ve Kuruluşları


Balıkesir’deki kamu kurum ve kuruluşlarının ayrıntılı iletişim bilgilerine, aşağıdaki web adreslerinden veya balikesir.com.tr kent portalının Sarı Sayfalar bölümünden ulaşabilirsiniz.