KENTIÇI ULAŞIM

Balıkesir’de raylı sistemli taşımacılık yoktur; ulaşım otobüs, ticari minibüs, dolmuş gibi lastik tekerlekli araçlarla yapılmaktadır.Balıkesir’de raylı sistemli taşımacılık yoktur; ulaşım otobüs, ticari minibüs, dolmuş gibi lastik tekerlekli araçlarla yapılmaktadır. Balıkesir il genelinde ulaşımla ilgili düzenlemeler Büyükşehir Belediyesi’nin görev ve sorumlulukları arasındadır.

İl genelinde toplam 455 hatta taşıma yapılmaktadır, bu hatların 85’i il merkezinde Karesi ve Altıeylül ilçe belediyeleri sınırları içerisindedir. 


Taşımada BalKART Kullanımı

Balıkesir’de Belediye ve özel halk otobüslerinde para yerine, Akıllı TAM ve İNDİRİMLİ BalKART ile Manyetik (Tek Binişlik) BalKART kullanılmaktadır. Yetkili bayilerden temin edilen kartlara istenen miktarda para yüklenebilmektedir.

Otobüslerde seyahat edebilmek için kartların, biniş kapılarında bulunan validatör cihazına gösterilmesi, eğer kart cüzdandan çıkarmadan, cihaza cüzdan gösterilerek kullanılacaksa, cüzdanda aynı türden başka kartların (başka illere ait elektronik ücret toplama kartları) bulunmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birden fazla otobüste seyahat etmek gerekiyorsa, akıllı BalKART farklı hatlarda farklı süreler içinde ücretsiz veya indirimli aktarma yapılmasına izİn vermektedir.


BalKART’la Taşıma Ücretleri

Balıkesir’de Balkart’la taşıma ücretleri son olarak 30 Eylül 2016 tarihinde belirlendi. Buna göre, tam ücret 2,10 ₺, indirimli ücret 1,40₺, tek binişlik manyetik kart ise 3₺


Dilenen sıklıkta ve miktarda kredi yükleyerek Toplu Taşıma Araçlarındaki ekonomik yolculuk imkanından yararlanma imkanı sağlayan TAM BalKART, BalKART Satış ve Dolum Bayilerinde 1,00 TL karşılığında satılıyor.
Ücretsız Seyahat Hakkından Yararlanacak Kişiler

4 Mart 2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartlari Yönetmeliği" ile Büyükşehir Belediye Meclisinin 24.11.2014 tarih ve 330 sayılı Kararı ile kabul edilen “ Toplu Taşıma Araçları Seyahat Kartları Yönetmeliği" çerçevesinde:


• Şehit Yakınları ( Eşleri, anne ve Babaları, Evlenmemiş ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları)

• Gazi ve Yakınları ( Eşleri, anne ve Babaları, Evlenmemiş ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları)

• 65 Yaş Üstü Vatandaşlar

• Sağlık kurulu raporuyla % 40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri, ağır engellilerin ise kendileri ile birlikte birden fazla olmamak üzere beraber seyahat ettikleri refakatçileri.

• Devlet Bursulu Türki Cumhuriyeti öğrencileri

• Posta Dağıtıcıları

• Emniyet Hizmetleri Personeli

• Yerel Basın

• Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ personeli

• Zabıta Personeli (Büyükşehir, Altıeylül, Karesi Belediyeleri)


Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne Ulaşım
Balıkesir’de Şehirlerarası Seyahat firmalarına ait sehiriçi servisi bulunmamaktadır. Özel halk otobüs işletmesi BOYTUR’un servisleri 24 saat sürekli olarak Toplu Ulaşım Merkezi (eskigaraj mevkii) ile yeni terminal arasında 15 dakikada bir sefer yapmaktadır. Otobüs Terminali’nden, Şehir Merkezi’nde Balıkesir Garı veya Milli Kuvvetler Caddesi’ne taksi ile ulaşım 20 ₺ civarında tutmaktadır.


Balıkesir Merkez’le İlçeler Arasında Ulaşım

Balıkesir’le, merkez dışında bulunan 18 ilçe arasında her gün düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri bulunmaktadır. İlçelerin otogarları da Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolündedir.