KENT DIŞI ULAŞIM

KENT DIŞI ULAŞIM

Türkiye’nin en işlek karayollarından biri üzerinde bulunan Balıkesir’e kara, hava, demir ve deniz yolu ile ulaşabilrsiniz. Ancak, demiryolu ulaşımı yol yenileme çalışmaları nedeniyle Ankara, Kütahya, Eskişehir yönünde yapılamamaktadır.Türkiye’nin en işlek karayollarından biri üzerinde bulunan Balıkesir’e kara, hava, demir ve deniz yolu ile ulaşabilrsiniz. Ancak, demiryolu ulaşımı yol yenileme çalışmaları nedeniyle Ankara, Kütahya, Eskişehir yönünde yapılamamaktadır.

Karayolu ile Ulaşım
Balıkesir; Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir ve Çanakkale illerine düzgün asfalt yollarla bağlıdır. İzmir-Çanakkale kentlerini bağlayan karayolunun Ayvalık-Edremit bölümü Balıkesir il sınırları içerisindedir. Balıkesir, Bursa’ya 151 km, Eskişehir’e 300 km, İstanbul’a 394 km, Ankara’ya 533 km., İzmir’e 172 km, Adana’ya 896 km ve Antalya’ya ise 509 km. uzaklıktadır. İstanbul Balıkesir arası karayolu ile ortalama 4-5 saat sürmektedir.


İstanbul - Bursa - İzmir güzergahında özellikle Susurluk, çok kullanılan bir yol üzeri konaklama istasyonu durumundadır. İDO tarafından Bandırma ile İstanbul arasında haftanın her günü yapılan feribot seferleri, Balıkesir - İstanbul arasında karayolu ile denizyolunu birleştiren ikinci bir seçenek durumundadır.

Türkiye’nin önde gelen tüm şehirlerarası otobüs şirketlerinin, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana gibi bir çok önemli şehirden Balıkesir’e her gün karşılıklı olarak seferleri bulunmaktadır. Ayrıca Edremit, Akçay, Altonoluk, Ayvalık, Burhaniye, Erdek gibi turizm bölgeleri ile önemli merkezler arasında karşılıklı direkt otobüs seferleri vardır.

Balıkesir Şehirlerarası Otobüs Terminali şehre 6,5 km uzaklıkta Ayşebacı köyü civarındadır. Terminal ile şehir merkezi arasında, 24 saat boyunca şehiriçi otobüs seferleri yapılmaktadır.

Terminal İletişim: (0266) 246 57 51 – 246 57 52

Demiryolu ile Ulaşım
Balıkesir Türkiye’de demiryollarıyla ilk tanışan bölgelerden biridir. Balıkesir halen, demiryolu ile güneyde Manisa üzerinden İzmir’e, kuzeyde Bandırma ile Marmara Denizi’ne bağlanıyor.

Demiryolu yenileme çalışmaları nedeniyle, 1 Nisan 2013’den itibaren Balıkesir’in Kütahya, Eskişehir ve Ankara seferleri iptal edilmiş bulunuyor. Halen Karesi Ekspresi ve Ege Ekspresi İzmir - Balıkesir arasında; 6 Eylül ve 17 Eylül Ekspresi ise İzmir Alsancak ile Bandırma arasında seferlerine devam ediyor. Karesi Ekspresi, Balıkesir - Alsancak - Balıkesir arasında her gün çalışıyor.

Ancak, yol çalışmaları nedeniyle 19.02.2015 - 06.08.2015 tarihleri arasında Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri Alsancak-Soma-Alsancak arasında çalışacak; Balıkesir-Soma-Balıkesir arasında otobüslerle aktarma yapılacak.

Hareket Saatleri:

Balıkesir K: 03.50 - Alsancak V: 08.07
Alsancak K: 17.45 - Balıkesir V: 22.09

Bu trende, Pulman, Örtülü Kuşetli, Yemekli vagon tipleri bulunuyor.

6 Eylül Ekspresi ve 17 Eylül Ekspresi trenleri, Alsancak - Bandırma - Alsancak arasında her gün sefer yapıyor.

Hareket Saatleri:

6 Eylül Ekspresi

Alsancak K: 08.20 - Bandırma V: 14.16
Bandırma K: 07.00 - Alsancak V: 13.16

17 Eylül Ekspresi

Alsancak K: 
14.15 - Bandırma V: 20.05
Bandırma K: 15.55 - Alsancak V: 21.52 Hareket Saatleri:

Ege Ekspresi

Alsancak K: 
06.50 - Balıkesir V: 11.50
Balıkesir K: 14.00 - Alsancak V: 18.33

Bilet rezervasyonu ve alımı içinhttps://yolcu.tcdd.gov.tr

Denizyolu ile Ulaşım
Balıkesir’in en önemli denizyolu çıkışı olan Bandırma Limanı, Türkiye’nin en büyük limanları arasında yer almaktadır. Bandırma Limanı, Ege ve İç Anadolu’ya bağlanan kara ve demiryolu ağı sayesinde oldukça geniş bir hinterlanda sahip bir ticaret kapısıdır.


Bandırma’dan İstanbul’a İDO tarafından her gün karşılıklı olarak düzenlenen hızlı feribot seferleri, İstanbul - İzmir hattında yolu kısaltan bir alternatif oluşturmaktadır.

Yenikapı-Bandırma arasında çalışan hızlı feribot ile İstanbul’dan Bandırma’ya yolculuk süresi ortalama 2 saat 15 dakika civarındadır. Feribot - karayolu alternatifi ile Balıkesir’e 3-4 saatte, Edremit’e 4-5 saatte ulaşılmaktadır.

Bunun dışında Balıkesir’e bağlı Marmara ve Avşa adalarının, doğal olarak tüm bağlantıları deniz yoluyla gerçekleşmektedir.

İDO - Bandırma Şubesi Bilgi Danışma: 444 4 436

Havayolu ile Ulaşım
Balıkesir’de biri şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Balıkesir Merkez Havaalanı; diğeri ise Edremit ilçesinde Balıkesir Koca Seyit Havaalanı olmak üzere iki havaalanı bulunmaktadır.


Balıkesir Merkez havaalanı askeri ve sivil uçuşlara hizmet vermektedir. Ancak, Balıkesir Merkez Havalimanının yolcu trafiği düşüktür. Balıkesir Merkez Havalimanı: (0266) 294 7060 no.lu telefondan erişilebilir.

Edremit, Burhaniye, Ayvalık gibi özellikle yaz aylarında talebin yüksek olduğu turizm merkezleri, Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’nın yolcu trafiğini artırmaktadır. Haftanın her günü Ankara ve İstanbul’dan tarifeli seferler 12 ay boyunca düzenlenmekte; ayrıca yurtdışı direk uçuşlar ile bölgeye yabancı turistlerin ulaşımı sağlanmaktadır.


Balıkesir Koca Seyit Havalimanı, Balıkesir’e 80 Km. / Edremit’e 8 Km. / Burhaniye’ye 6 Km. uzaklıktadır. 114 araçlık otoparkı bulunmaktadır. Engelsiz Havalimanı Projesi kapsamında, engelliler için her türlü ulaşılabilirliği sağlanmıştır.19 Haziran 2010 tarihinden itibaren Geçici Hudut Kapısı ilan edilerek Uluslararası uçuşlara açılmıştır.

THY, Pegasus ve Borajet’in İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı ve Ankara’dan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na düzenli olarak karşılıklı uçuşları bulunmaktadır. Ankara uçuşları, bazen Sabiha Gökçen aktarmalı yapılmaktadır.

www.korfez.dhmi.gov.tr

Tel: 0 266 376 12 97 / 376 13 02

Posta adresi, Bostancı Köyü İzmir Çanakkale Yolu Pk:10300 Edremit/Balıkesir