ALIŞVERIŞ

Balıkesir şehir merkezi ve tüm ilçelerinde en taze ürünleri bulabileceğiniz geleneksel pazar alışverişi çok yaygındır.Özellikle yaz aylarında turizm bölgelerindeki bazı ünlü pazarlar çok hareketlenir. Mesela Ayvalık deyince ilk akla gelebilecek şeylerden bir tanesi de alışveriştir. Her ihtiyacınızı kolayca karşılayabileceğiniz işletmeler mevcuttur. Özellikle Perşembe günleri Ayvalık merkezde kurulan halk pazarı bölgenin alışveriş merkezidir.

Özellikle de Midilli Adası’ndan gelen yaklaşık 40–45 bin kişi de bu pazarın müdavimlerindendir. Perşembe pazarından sonra eski Gümrük Meydanı’nda bulunan Ayvalık Palas Oteli’nin altındaki pasaj bitpazarıdır. Eskiye dair aradığınız her şeyi bulabilir ve satın alabilirsiniz.


Ne Alınır?
Balıkesir’den alınabileceklerin başında şehrin sembollerinden kolonya ile Balıkesir kaymaklısı ve höşmerim gelir. Ayrıca Balıkesir’in Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinde dokunan Yağcıbedir halılarını da şehir merkezindeki dükkanlardan satın alabilirsiniz. Balıkesir’den kırmızı ve beyaz et ile süt ve süt ürünlerini, meyve sebze gibi tüm gıda ürünlerini satın alabilirsiniz.


Bu lezzetleri Tatmadan ve Almadan Dönmeyin..!

 • Balıkesir’in et ve süt ürünlerini, höşmerim ve kaymaklısını,
 • Havran’ın mandalina ve incirini
 • Erdek’in kırmızı soğanını, deniz mahsullerini,
 • Gönen’in pirinç, patlıcan ve maydanozunu ,
 • Dursunbey’in elmasını,
 • Gömeç’in bamyasını,
 • Savaştepe’nin kavun, karpuz ve üzümünü,
 • Sındırgı ve Bigadiç’in poyraz fasulyesi,narı, kirazı, ceviz ve bademini,
 • Kepsut’un şeftalisini,Ayvalık, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Havran, Erdek, Marmara Adası ve Bandırma’nın zeytin çeşitleri ile sızma zeytinyağlarını,
 • Susurluk, Manyas, Savaştepe, Edremit, İvrindi, Balya ve Kepsut’un kelle, keçi tulum, sepet ve beyaz peynirini,Marmara İlçesi Avşa’nın Şarabını,
 • Edremit ilçesi Altınoluk beldesinden  Zeytin şekeri, aromalı zeytinyağları  ve bitki çaylarını, Ayvalık İlçesinden Pembe zeytin ve Ayvalık tostu,Lor tatlısı, ekmek arası Papalina balığını
 • Susurluk tostu ve ayranını.


Balıkesir’e Özgü Bu Ürünleri Almadan Dönmeyin..!

 • Sındırgı ve Bigadiç ilçelerinden  Yağcıbedir halıları,
 • Gönen ilçesinden iğne oyası ve pirinç,
 • Dursun bey’den ametist taşlarıyla süslü takılar ve Yatık
 • Kepsut ilçesi Dedekaşı Köyü’nde Zili Dokumaları
 • İvrindi İlçesi Kayapa Beldesi’nde çömlek ürünleri desti,küp, sigara tablası, saksı ve güveçlikler,
 • İvrindi ilçesi Korucu beldesi ve köylerinde;  kaşık,oklava,kirkit,ağızlık ve baston İvrindi İlçesi Korucu Beldesinde yapılan süs eşyası boyalı ağaç kaşıkları.

Şehir Merkezinde Alışveriş
Balıkesir şehir merkezinde Milli Kuvvetler Caddesi ve Anafartalar Caddesi ile çevresi neredeyse en hareketli yerlerdir.  Balıkesir’in bir üniversite şehri olması ve 40 bine yakın öğrenciyi barındırması nedeniyle, şehir merkezinde aralarında ünlü markaların da yer aldığı çok sayıda cafe, restoran, pastane gibi yeme içme yerleriyle, giyim ve genel ihtiyaç mağazası bulabilirsiniz.

Tek yönlü araç trafiğine açık olan Milli Kuvvetler Caddesi, geceleri farklı ışıklandırmasıyla eğlenceli bir gezi ve aynı zamanda alışveriş imkanı sunuyor.

Ayrca supermarket niteliğinde Carrefour Expres, Kipa ve bir de Karesi Tüketici elektroniği ile ilgili olarak şehir merkezinde Darty, Teknosa ve Vatan Bilgisayarın şubeleri bulunuyor.
Karesi AVM olarak isimlendirilen ancak bilinen anlamda bir AVM niteliği taşımayan çarşı ise,  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri sonucunda Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, Karesi Nikâh Salonu ve Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Semt Polikliniği gibi hizmet birimlerinin taşınmasının sağlanmasıyla canlandırılmaya çalışılıyor.

Balıkesir’de AVM İmkanı
Balıkesir Merkez’de Karesi ilçesinde 1 adet AVM bulunuyor. 6 Ekim 2007’de Bursa yolu 1.Km’sinde açılan Yaylada Alışveriş Merkezi, birbirinden farklı lezzetleri sunan fast-food, kafe ve restoranları, her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik seçilmiş 72 markası, 8 sinema salonu,  600 oturma kapasiteli fast-food, kafe ave şık restoranları, 400 metrekare çocuk oyun alanı, 850 araç kapasiteli ücretsiz otoparkı, tiyatro ve sergi salonları ile ziyaretçilerin hoşça vakit geçirebilecekleri tüm olanakları bünyesinde bulunduruyor. Yaylada AVM’de çeşitli eğitim, kültür ve sanat etkinlikleri de düzenleniyor.

2006 yılında hizmete giren ve Balıkesir’in ilk AVM’si sayılan Festiva Outlet, merkez 12 km uzaklıkta  Bursa yolu üzerinde Susurluk civarındadır.  Toplam 114.000m² arsa alanı, 23.500m² kapalı alanı, 90.500m² otopark alanı ile seçkin markaları ve zengin food court bölümü’nü barındıran Festiva Outlet şehirlerarası seyahat edenler için de önemli bir mola yeridir.

http://susurluk.festivaoutlet.com.tr/

İlçelerdeki AVM’ler
Balıkesir’in, coğrafi yapısı gereğince yoğun yerleşmeler birbirine uzak olduğu için AVM’lere ulaşmak 90-100 km yol katetmeyi gerektiriyor.

AVM yönünden Balıkesir’in özellikle denize kıyısı olan ilçeleri yaz nüfusundaki artış nedeniyle oldukça fazla alternatife sahipler.

Bandırma’da Liman AVM (Merkeze 100 km); Akçay’da Olivecity AVM (Merkez’e 95 km), Susurluk’tan bilinen Yasa AVM; Edremit’te İdapark AVM (Merkez’e 90 km); Kipa AVM (Merkez’e 90 km); marka karması açısından oldukça başarılılar.

http://wowturkey.com/