TERMAL KAPLICALARI

TERMAL KAPLICALARI

Asırlar boyu önemli bir şehir olan Balıkesir, geçmişinden gelen pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. İlçeleri ile birlikte sahip olduğu tarihi, sosyal, kültürel ve tabiat zenginliklerinin yanında, şifalı sularıyla da önemli bir turizm merkezidir.Türkiye’nin en önde gelen kaplıcaları Balıkesir’dedir. Bu kaplıcalr temiz, hijyen, ucuz, tedavi edici özelliklere sahiptir. Kaplıcalar ulaşım kolay olup, eğlence, spor ve alışveriş imkanları çoktur. Yerli halk misafirperverdir. Güvenlik sorunu olmayan tesislerde yiyecek-içecekler yöresel ağırlıklı, taze ve çeşitlidir.

Balıkesir kaplıcalarının suları kaliteli, doğal güzellikler içinde, sağlık turizmi ile ilgili tüm imkan ve şartlara elverişlidir. Termal kaynaklar bakımından ülkemizin ilk 5’i arasındadır. Otuzun üzerinde, tespiti yapılan şifalı su kaynaklarına sahiptir.


Balıkesir’de Termal Kaynakların Özellikleri

- Balıkesir ve ilçeleri, termal kaynak zenginliğinin yanı sıra fiziksel ve kimyasal bileşimleri açısından ülkemizin üstün nitelikli şifalı sular arasında yer almaktadır.
- Doğal çıkışlı, suyu bol ve verimlidir.
- Eriyik ve mineral değerleri yüksek, kükürt radon ve tuz bakımından zengindirler.
- Sıcaklık değerleri bakımından farklı nitelik gösteren kaplıcalarımızın bir kısmı banyo tedavisine bir kısmı da içme kürlerine elverişlidir.
- Bir kısmı deniz kıyısında bir kısmı da çevresindeki yeşil doku özelliği ile dağlık ve ormanlık alanlarda av ve eko turizmine de elverişlidir.
- Kaynak kullanımı açısından çeşitlilik sağlarlar.
- Rekreasyon alanları ile dikkat çekerler.
Bu özellikleri ile Balıkesir bölgesindeki termal sularımız, çok geniş bir tedavi alanı yaratmaktadır. Bölgemizin uygun iklim koşulları ile de uzun bir kür mevsimi olanağı sunmaktadır.


Termalizm

Termal turizm; sağlığını koruma ve iyileştirme amacı ile belirli bir süre için yer değiştiren insanların doğal şifalı su kaynaklarına dayalı bir turistik tesise giderek balneoterapi (kaplıca suları ile yapılan kür) uygulaması, konaklama beslenme, dinlenme ve eğlenme gereksinmelerini karşılaması olayıdır.

Şifalı sular, içinde birtakım eriyik ve madenler bulunan tedavi amacıyla kullanılan doğal olarak yeryüzüne çıkan sıcak ya da soğuk sulardır. Doğal olarak çıkan şifalı sulardan açık olanlara çermik, etrafı çevrili olanlara ılıca, üstü kapalı olanlara kaplıca, soğuk şifalı suları ihtiva eden kaynaklara da içme adı verilmektedir.

Kaplıca ve içmelerden etkin bir fayda sağlamak içi 21 günlük bir kür programı önerilmektedir. 15 günden az 40 günden çok olmamalıdır. İdeal olanı ise tedavi müddetini kaplıca doktoru veya kaplıcaya gönderen doktorun ayarlamasıdır.

Romatizma nevralji ve diyabetli hastalar için yaz ayları; mide bağırsak, karaciğer ve sinir hastalıkları için ilkbahar ve sonbahar, kadın ve deri hastalıkları için her mevsim uygun olmaktadır.


Romatizmal Hastalıklar


Uygulama Alanları:

Erkeklerde damar sertliğinde, kadınlarda şişmanlama eğilimlerinde, mafsal tutukluğu, ağrılar ve takatsizliklerde, kansızlık görülen anemik hastalıklarda,hareket sistemiyle ilgili ameliyat sonralarında ortaya çıkan ağrılı hastalıklarda,gut, şişmanlık ve şeker hastalığı gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan romatizmalarda, iş kazalarında ortaya çıkan romatizmalarda, boyun ve bel ağrıları ile ilgili hastalıklarda,disk fıtığı ameliyatı olduktan sonraki ağrılarda, hareket güçlüğü bel ağrısı, ağrılı bel tutulmaları ve siyatik sinir ağrılarında uygulanmaktadır.


Kullanma şekilleri:

Banyo; özel ve genel havuzlarda yapılmaktadır. Radyoaktif ve oligametalik sıcak sular ağrılı hastalıklarda, tuzlu sıcak sular şişkinliklerin giderilmesinde, kükürtlü ve çamurlu sular intani romatizmal hastalıklarda, sabahleyin aç karnına günde birkaç kere tekrarlanmalıdır.

Duş;
Özellikle sodyum klorürlü ve sülfürlü sularla yapılmaktadır. Ilık duşlar sinir sistemi üzerinde, sıcak duşlar ise hem sinir sistemi hem de damarlar üzerinde etkili olmaktadır.


Çamur kürleri;

Maden suları ile yıllarca ıslanarak çamur haline gelmiş kaplıca toprağı o suyun içerdiği mineral maddelere doymuştur. Bu çamur, tedavi amacıyla tüm vücuda görülebilir. Dolayısıyla çamurda birikmiş olan kimyasal maddeler ciltte bulunan gözenekler yoluyla vücuda girerek dokulara ulaşırlar.


Mide ve Bağırsak Hastalıkları


Uygulama Alanları:

Yemeklerden sonraki ve sinirsel ishallerde, hazımsızlık ve diğer bağırsak şikâyetlerinde, şiddetli karın ağrılarında.

Kullanma şekilleri:
Şifalı sular kaynaktan uzaklaştıkça özelliklerini kaybettiklerinden asıl kaynaktan çıktığı gibi bekletilmeden içilmelidir. İçme işlemine az miktarda su ile başlanıp, daha sonra arttırılmakta ve kürün sonuna doğru tekrar azaltılarak kür tamamlanmaktadır. İçme yemeklerden önce aç karnına olmaktadır.


Balıkesir’deki jeotermal enerji kaynakları şunlardır:


1. Balıkesir-Pamukçu: Sıcaklık (Ortalama): 610 C Debi (Toplam) : 88 Lt/sn
2. Balıkesir-Bigadiç-Hisarköy: Sıcaklık (Ortalama): 97.8 0C Debi(Toplam) : 120 Lt/sn
3. Balıkesir-Sındırgı-Hisaralan: Sıcaklık (Ortalama):45-98 T Debi (Toplam) : 100 Lt/sn
4. Balıkesir-Edremit-Güre: Sıcaklık (Ortalama): 50 T Debi (Toplam) : 25 Lt/sn
5. Balıkesir-Edremit-Derman: Sıcaklık (Ortalama): 55 T Debi (Toplam) : 99 Lt/sn
6. Balıkesir-Balya-Şamlı-Ilıca: Sıcaklık (Ortalama): 65 T Debi (Toplam) : 3,5 Lt/sn
7. Balıkesir-Gönen: Sıcaklık (Ortalama): 77 T Debi (Toplam) : 63 Lt/sn
8. Balıkesir-Manyas-Ilıcaboğazı: Sıcaklık (Ortalama): 60 T Debi(Toplam) : 3 Lt/sn
9. Balıkesir-Manyas-Kızık: Sıcaklık (Ortalama): 50 0C Debi (Toplam) : 7 Lt/sn
10. Balıkesir-Susurluk-Ömerköy: Sıcaklık (Ortalama): 30 T Debi (Toplam) : 2 Lt/sn
11. Balıkesir-Susurluk-Yıldız: Sıcaklık (Ortalama): 35-78 T Debi (Toplam) : 18 Lt/sn


Kaynak:

http://www.balikesirkulturturizm.gov.tr/
http://gmka.org.tr